Poczucie wartości pod kontrolą

Często nasza droga do spełniania marzeń wydaje się niemożliwa. Hamują nas pojawiające się trudności, brak natychmiastowych efektów i co najważniejsze problem z poczuciem własnej wartości.

Zaciekawił mnie przypadek kobiety prawie 40 letniej, o ustabilizowanej pozycji zawodowej i sytuacji rodzinnej. Z tego co dzieje się w jej życiu jest zadowolona ale sen z powiek spędza jej uprawiany amatorsko sport. Marzą jej się zwycięstwa, półka z pucharami i nagłówki w gazetach – oczywiście to wersja odrobinę przerysowana, natomiast faktem jest, że chciałaby się cieszyć podejmowaną rywalizacją ale coś ją ciągle blokuje. Myśli o sobie w dość negatywny sposób. Dyskredytuje się wiekiem, umiejętnościami, odczuwa że może wydawać się w tym co robi śmieszna dla profesjonalistów i choćby jak mówi klasyk chciała to boi się.

Pierwszy krok w coachingu to od próba wzajemnego poznania się. Stworzenie relacji, która oparta będzie na zaufaniu w atmosferze akceptacji i poczuciu całkowitego skupienia coacha na tym co klientka opowiada. Jest to ogromnie ważne w procesie treningu ponieważ jedynie poczucie pewności i komfortu pozwala nam mówić o swoich barierach. Równocześnie odkrywamy zasoby i potencjał, które tworzą przestrzeń do takiego samopoczucia dzięki czemu zaczynamy widzieć obszary, które nas blokują w realizacji celów.

Mając ustalony cel naszym zadaniem jest praca nad jego realizacją i wdrożeniem go w życie. W przypadku opisywanej 40- latki powstały zdania: – jak zacząć lepiej trenować, – jaki miałby być mój pierwszy sukces jeździecki, – co muszę zrobić aby ten sukces osiągnąć, – jaki ma być kolejny sukces o którym marzę.

Praca nad budowaniem własnej wartości jest procesem, który dzieje się w czasie. Przede wszystkim potrzebne są nowe doświadczenia, które zmienią sposób myślenia o sobie – tu coaching sprawdza się doskonale ponieważ jest skoncentrowany na przyszłości, na zasobach ludzkich, pomagając wydobyć z człowieka odpowiedź na pytanie na które dotąd nie znał odpowiedzi.

Wysoki poziom determinacji pozwolił już po 2 – 3 sesjach zauważyć swoje sukcesy, którymi zaczęła się cieszyć. Zaobserwowała poprawę swojego życia i co najważniejsze to sposobu myślenia o sobie. Wspólna praca pozwoliła sięgać jej po sukcesy, które doceniane przez nią stały się inspiracją kolejnych ważnych dla niej działań.